O klubu

Součastnost.

V současnosti máme nejlepší podmínky v historii / mohou být i lepší /, jak také jinak že ? Vše se následně odráží i na výsledcích, které naše závodnice dosahují. Hodně nás limituje úzký kádr dětí, jsme malá město a ne všichni chtějí cvičit gymnastiku. Ta dnes moc děti netáhne, když i tady se snad časy lepší. Přípravka nám dělá radost a je tam hodně šikovných dětí – jen musí u gymnastiky vydržet. Mezi velkými a zkušenými závodnicemi slavíme letos největší úspěchy v historii. V roce 2010 jsem měli dvě závodnice na M ČR.

Největšího úspěchu dosáhla Kristýna Rusinová, která jako první závodnice z Hulína startovala na mistrovství ČR, i když závodila v dresu Chropyně a v jiné gymnastické disciplíně – teamgymech. Kristýna v sobotu nastoupila v družstvu TJ Chropyně na mezinárodních závodech – junior cup, které byly součástí M ČR. Vítěz postupoval na ME do Švédského Malmö. Chropyňským závodnicím potup těsně unikl. Po velmi pěkných sestavách vybojovalo družstvo stříbrné medaile. Nedělních závodů se stejné družstvo mělo zúčastnit za oddíl Sokola Kroměříž. To však byl administrativní oříšek pro pořadatele a nakonec družstvo mohlo závodit jen mimo soutěž, přestože si postup řádně vybojovali v postupových soutěžích. I když titul mistra ČR nevyhráli – dosáhlo družstvo nejvyšší známky. Takže jsou nejlepší v republice bez ohledu na administrativní problémy. Za Chropyň Kristýna také nastoupila na postupové soutěži ve sportovní gymnastice za organizaci ASPV, které je Chropyně členem. Na republikovém finále, bylo družstvo reprezentující zlínský kraj složené z chropyňských závodnic a vyhrálo soutěž družstev. V jednotlivkyních kolegyně z družstva – Zavadilová Michaela vybojovala druhé místo a Kovaříková byla třetí. Kristýna vybojovala výborné 6. místo z 27 závodnic.

Druhou naší závodnicí na mistrovství ČR byla Veronika Hamrlová. Zúčastnila se Mistrovství ČR ve sportovní gymnastice, které proběhlo 13.6. v hale Bohemians. V celé ČR se postupových soutěží zúčastnilo jen 48 závodnic. To jen dokazuje obtížnost této kategorie, kde se již závodí podle mezinárodních pravidel – bez podstatných úprav pravidel českou gym. federací. Ve Zlínském kraji se postupových krajských přeborů zúčastnily jen dvě závodnice – Terezka Mrlíková, která jela na krajský přebor sbírat teprve zkušenosti a Veronika Hamrlová.

V Praze závodilo 26 závodnic a Veronika měla nejnižší postupovou známku na M ČR. V konkurenci děvčat trénujících denně ve specializovaných tělocvičnách a některé závodnice z tréninkových center i denně dvoufázově nezklamala a zacvičila vše co lze při dvou trénincích týdně naučit. Veronika nastupovala jako první závodnice na koberci. To se projevilo troškou trémy, kdy jsme před závodem ze sestavy vyškrtly připravená dvě nová salta. Naopak následně na přeskoku poprvé skočila přemet s obratem 180°. Rozhodčím tím zamotala hlavu – museli se jít podívat na video, zda byl skok skočen správně. Po zhlédnutí videa však skok uznaly jako správně skočený. Zajímavé je to i vzhledem k tomu, že mistryně ČR skočila jen přemet bez obratu! Naopak ostatní závodnice nám hodně „utekly„ na bradlech. Jenže takové prvky které ony předváděli v podstatě nejdou v našich podmínkách naučit. Na poslední nářadí – kladinu nastupovala již bez trémy a předvedla všechny své obtížné prvky. Na svém prvním mistrovství obsadila 26. místo. V kategorii byla jednou ze tří nejmladších účastnic a tak jí budeme držet palce příští dva roky, kdy ještě může v této kategorii startovat. Další závodnice také již letos vybojovali nějakou medaili nebo přidali pěkné umístnění. Je to Terka Mrlíková a nastupující generace – Klára Daňková a její setra Terezka ale i ty nejmladší už mají za sebou závodní zkušenost – Katka Hudečková, Kika Šubertová, Nikol Pecháčková a Aneta Řezníčková, Daří se nám i pořádání závodů, kde ty naše slečny sbírají zkušenosti v domácím prostředí. Každoročně Pořádáme nejen pro ně Velikonoční závod / letos 4. ročník /, Mikulášský závod / letos 4. ročník /, a před prázdninami nejstarší závod, kterým jsme pořádání začínali – Hulín Cup –/ 5. ročník – první 4. ročníky pod názvem Prázdninová cena /. Nejsou to žádné malé závody ale skutečně velké závody, kde startuje kolem 10 oddílů / max. 12 / a kolem 60 ÷ 80 závodnic – max. byla rovná 100 závodnic /.

Aktuálně by bylo i pár kluků, kteří by měli zájem o gymnastiku ale nemáme dost trenérů, kteří by se jim věnovali, proto je musíme odmítat a to je škoda. Je to výzva pro Vás. Máte-li kladný vztah ke sportu a gymnastice zvlášť, případně jste ji někdy cvičili, nebo i jiný sport přijďte mezi nás. Že jste nikdy netrénovali nevadí, své zkušenosti Vám velmi rádi předáme nebo Vás pošleme na akreditované školení. Jsme mladý pohodový usměvavý kolektiv a rádi příjmeme někoho nového, stejně pohodového do svých řad.

Historie Gymnastického Klubu ZŠ Hulín.

Historie Gymnastického Klubu ZŠ Hulín / dále jen GK / se začala psát na podzim roku 1993. Tehdejší trenéři se pod vedením svého předsedy pana Bílka rozhodli osamostatnit se od SK Spartaku Hulín a založit vlastní gymnastický klub. Proto v prosinci uspořádali ustavující valnou hromadu a od 1.1.1994 oficiálně vznikl Gymnastický Klub ZŠ Hulín. Jako poděkování základní škole v Hulíně a tehdejšímu vedení školy za spolupráci, která nám hodně usnadnila samostatný začátek GK bylo do nového názvu přidáno ZŠ. Při registraci nových stanov, kde jsme původně přidávali do názvu zákonem požadované o.s. / než to parlament zase zrušil / jsme přes stále úspěšnou spolupráci se základní školou, ZŠ z názvu vymazali. Nyní je oficiální název – Gymnastický Klub Hulín, o.s.

Historie se dá hodnotit z různých podhledů. Začněme pohledem na trenéry, bez kterých by to nešlo a kteří obětovali ve svém volném čase mnoho hodin pro přípravu našich závodnic.

Začínalo šest trenérů – Bílek, Fuksová, Hrouzová, Lutonská, Odstrčilíková a Škopíková. V průběhu let se vystřídali i tito trenéři : Černá, Bílková ml., Daňková, Druláková A., Druláková S., Rusinová, Sovadinová, Stárková, Vacenovská, Žůrková a také někteří další, ti však zkusili trénovat jen pár měsíců. V současnosti trénují tito trenéři : Bílek, Bílková ml., Daňková, Druláková A., Druláková S.,

Jiný pohled je na závodnice a členy GK. Za dobu trvání GK prošlo gymnastikou více jak 300 / 330 / dětí nejen z Hulína, ale i čas od času i z okolních vesnic. Z toho počtu se alespoň jednoho závodu zúčastnilo 111 dětí a 34 závodnic vybojovalo minimálně 1 medaili. Nejúspěšnější naší závodnicí v hodnocení snad podle všech kriterií – především medailí je Rusinová Kristýna. Ta se zúčastnila 46 závodů na kterých vybojovala 22 medailí – z toho 9 zlatých, 5 stříbrných 8 bronzových. Dá se napsat, že skoro každý druhý závod byl pro ni medailový. V lednu 2010 začala trénovat kromě naších tréninků i v Chropyni. Tam cvičí gymnastickou disciplínu teamgym / u nás nemáme dostatek závodnic pro družstvo /. Od podzimu 2010 už trénuje jen v Chropyni. Největšího úspěchu dosáhla na jaře v roce 2010, kdy se ještě jako členka našeho GK zúčastnila M ČR v teamgymech a družstvo za které startovala vybojovalo nejvyšší známku. Nepíší, že družstvo bylo mistry ČR, protože pro administrativní rozhodnutí pořadatelů závodilo celé zklamané družstvo jen mimo soutěž. Nejvyšší známka družstva však hovoří za vše. Za Chropyň také startovala na postupové soutěži za organizaci ASPV a po postupu reprezentovala Zlínský kraj na celorepublikové soutěži, kde vybojovala nádherné 6. místo v jednotlivcích a 1. místo v soutěži družstev. Další naší úspěšnou závodnicí byla Kurečková Iva. Ta vybojovala 18 medailí ( 9-2-7 ). Nejcennějšího umístnění dosáhla na celorepublikovém závodu Čechy-Morava-Slezsko, kde vybojovala vynikající 3. místo a následující rok dokonce 1.místo. Také jednou vyhrála oblastní ligu. Třetí v pořadí je Petříková Ivana s 11 medailemi (3-3-5), převážně z okresního přeboru. Nynější nejlepší závodnicí je Hamrlová Veronika, která jako naše první závodnice startovala na M ČR ve sportovní gymnastice v roce 2010. Vybojovala 8 medalií (3-1-4) V historii GK jí aktuálně patří 5. místo, je z první desítky jedinou aktivní gymnastkou, tak snad ještě nějakou medaili přidá do své sbírky.

Historický pohled zpět je i na naše vybavení nářadím. Jednou z mnoha věcí které jsme museli v začátcích řešit bylo sehnat kvalitní nářadí. Školní nářadí již přestávalo našim děvčatům vyhovovat. Jako první se koupily bradla, byla sice stará a dodnes na nich cvičíme. Dnes už úplně nevyhovují – žerdě nelze pořadně roztáhnout od sebe, stejně tak i tvar žerdí na jejich průřezu je dnes již jiný. Přesto nám strašně pomohly. V následujících letech jsme zakoupily i další nářadí – tréninkové i závodní kladiny, koně, pružnou podlahu, pružný koberec, můstky, různé žíněnky a mnoho dalších drobností bez kterých by kvalitní trénink nebyl možný. Jsme tak po stránce nářadí téměř samostatní. Nejvíce nám nyní chybí nové nářadí používané místo koně – přeskokový stůl a výhledově i nová kvalitní bradla s moderní žerdí.

Z pohledu na školní závody se dá vzpomenout na mnoho medailí z okresních kol soutěží ve sportovní gymnastice v letech 1994 až 2001. V roce 2009 a 2010 jsme po letech opět účastnili školních kol – krajského přeboru. Na těchto závodech se závodí podle jiného „školního„ hodnocení sestav. A vybojovali jsme pro školu dva poháry za třetí místa v soutěží družstev.

Historie je nám stálým poučením pro budoucnost. Protože jsme se z historie a minulých chyb poučili jsme optimisté a věříme v další úspěchy. Máte-li zájem se na úspěších podílet a psát další kapitoly naší bohaté historie, přijďte mezi nás, ať už jako závodnice nebo trenéři.

Hóóóóóódně stará historie.

Počátky gymnastického klubu sahají až do minulého století. Na podzim roku 1991 založil Petr Bílek spolu s Hanou Fuksovou. Květou Hrouzovou a Ludmilou Odstčilíkovou oddíl sportovní gymnastiky pod SK Spartak Hulín. V začátcích se navazovalo na školní kroužek, ve kterém trénovaly Hanka, Květa a Lidka. K dětem z původního kroužku přibyli nově příchozí a začínalo se od nuly. Už nešlo jen o nějaké gymnastické cvičení ale o dokonalé provedení podle pravidel sportovní gymnastiky. Od začátku jsme cvičili ve školní tělocvičně a zatím jen na školním nářadí, které nám ne všem vyhovovalo ale pro nadšené trenéry a jejich svěřenkyně to do začátku bylo přijatelné. V roce 1993 jsme se rozhodli pro osamostatnění. Proto byla svolána ustavující valná hromada a všichni členové plynule přešly do nově vzniklého Gymnastického Klubu ZŠ Hulín. To je již ale zase jiná historie.